organik tarım logosu
Aşıkzade Natural Logo
İçeriğe git

Propolisli Şiraz Özü

Faydalı Bilgiler
  

Şiraz özünün faydalarına ek olarak propolisin faydalarıda bu ürünümüze eklenmiştir.                 
Propolis nedir ve faydaları nelerdir? İşte propolisin sağlığa olan inanılmaz yararları ve etkileri
                         
Arıların bitkilerden ürettiği ve kovan için temizlik ile kovanın yalıtımında kullandıkları propolis, içerdikleri ile oldukça faydalı bir maddedir. Barındırdığı vitamin ve mineraller ile tam şifa kaynağı olan propolisin faydaları da saymakla bitmez. Öyle ki, propolisin yararları,  vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi olarak öne  çıkmaktadır. Peki, tüketimi M.Ö. 350'ye kadar giden propolisin faydaları  nelerdir ve nasıl, nerelerde kullanılır?                                 
Propolis, arıların bitkilerden ürettiği  ve kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir  maddedir. Rengi, elde edildiği bitkisel kaynağa göre farklılık  gösterebilir olmakla birlikte genellikle koyu kahverengidir. Kullanım  geçmişi oldukça eski olmakla beraber, M.Ö. 350'ye kadar gittiği tahmin  edilmektedir. Yunanlılar'ın apseler için, Asurlular'ın ise yara ve tümör  tedavisinde propolisten yararlandığı düşünülmektedir.
 
Antibakteriyal, antiviral, antifungal, antioksidan, antiparazitik  özelliklere sahip yapışkan ve reçinemsi bir madde olan propolisin  faydaları oldukça fazladır. İçeriğinin önemli bir bölümünü  flavonoitlerin oluşturduğu propolisin yapısında, polifenoller, fenolik  asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E  vitaminleri, mineraller ve aminoasitler bulunur. Peki, propolisin  faydaları nelerdir?
 
PROPOLİS, DÜNYANIN EN ÜNLÜ ANTİBİYOTİĞİ
 
 
Arılar kovandaki delikleri kapatarak bu deliklere çeşitli  parazitlerin, mikropların, virüslerin girmesini engeller ve böylelikle  kendilerini bakterilerden korumak için en büyük kalkanın oluşmasını  sağlarlar.
 
Propolis, dünyanın en ünlü antibiyotiği olarak bilinen bir arı ürünüdür.
 
PROPOLİSİN FAYDALARI
 
 
  • Oldukça önemli bir bitkisel şifa kaynağı olan propolis, insan  sağlığına etkileri ile oldukça faydalıdır. Tıpkı arı kovanını  mikroplardan arındırması gibi, insanın bakteri ve mikroplardan da uzak  durmasına sağlar. Propolisin faydalarını sizler için derledik.
  • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Oldukça zengin bir içeriği  olan propolis, hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırarak yaraların  iyileşmesini kolaylaştırır.
  • Kansere karşı etkilidir. Düzenli propolis kullanımı, uzun vadeli  bir süreçte olası kanser tehlikesini en aza indirger. Zira, C vitamini  açısından zengin bir kaynak olan bu madde, kanser hücrelerinin  oluşmasına engel olur.
  • Cilt sağlığına iyi gelir. Güçlü bir antioksidan olmasından dolayı,  cilt sağlığı üzerinde oldukça iyi etkileri vardır. Cildin yenilenmesini  ve diri olmasını sağlar.
  • Mikrop ve bakterilere karşı koruma kalkanı oluşturur. Arı kovanını  mikroplardan arındırdığı gibi, insan vücudunda da mikrop ve bakteri  oluşumuna engel olur, hastalıklara yakalanma tehlikesinin düşürür.
  • Uçuk ve ağız yaralarını iyileştirir. Ağız kenarında oluşan yaralar  başta olmak üzere, çeşitli bölgelerde oluşan uçukların tedavisinde  kullanılır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü içeriği ile bağışıklık sisteminin düzenli ve sağlıklı olmasını sağlar.
Bilgi ve danışma hattı: +90 422 321 99 60
Bilgi ve danışma hattı: +90 422 321 99 60
İçeriğe dön