organik tarım logosu
Aşıkzade Natural Logo
İçeriğe git

Organik Dut Pekmezi

Faydalı Bilgiler
Aşıkzade Natural Organik Dut Pekmezi;
Malatya da yetişen dutların geleneksel yöntemlerle hiç bir katkı maddesi kullanılmadanüretilen çok lezzetli geleneksel bir besinimizdir.
Geleneksel Dut Pekmezi, yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ayrıca, mineralleri yoğun olarak içermektedir. Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, tüberkilozlu hastaların, iyileşme dönemindeki kişilerin diyetinde yer alması önerilmektedir.
Pekmezin çok iyi kaynak olduğu besin öğelerinden biri de kromdur. Dokuların krom içeriği hamilelikte, malnütrisyonda ve yaşla büyük ölçüde azalmaktadır. Krom, glikoz toleransa faktörünün yapısında bulunur. Ve insülün kullanımı ile glikoz metabolizmasını etkiler. Rafinasyon işlemi sonucunda gıdalardaki krom miktarının büyük ölçüde azaldığı göz önüne alınırsa pekmezdeki kromun önemi daha da belirginleşmektedir.
Dut pekmezinin insan sağlığı için yararları:
1-Kansızlık çeken hastalarda çok büyük yararlar sağlar.
2-Mide hastalıklarına özellikle de ülser şikayetine karşı faydalıdır.
3-Astım ve bronşit hastalıklarına karşı yararlıdır.
4-Soğuğa karşı vücudun direncini artırıcı özelliğe sahiptir.
5-Sporcular için bir enerji deposudur.
6-Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcıdır.
7-Çocukların zeka gelişimine yardım eder.
8-Gargara şeklinde ağız ve boğaz hastalıklarına karşı etkilidir.
Beslenme amaçlı ve gıda takviyesi olarak hazırlanmıştır. İlaç değildir. Belirtilen faydalar Geleneksel Dut Pekmezinin bilinen faydalarıdır.
Bilgi ve danışma hattı: +90 422 321 99 60
Bilgi ve danışma hattı: +90 422 321 99 60
İçeriğe dön