organik tarım logosu
Aşıkzade Natural Logo
İçeriğe git

Andız/Ardıç Pekmezi

Faydalı Bilgiler
Andız Pekmezi Neden Yapılır?

Andız pekmezi yüksek yerlerde yetişen çam ağaçlarında bulunan meyvelerin işlem görerek pekmeze dönüştürülmesi ile oluşur. Çam ağaçlarının meyvesi olan andız birçok işlemden geçer. Andız pekmezi birçok pekmeze göre çok daha yoğun bir yapıya sahiptir. Andız pekmezi diğer pekmezler gibi tatlı bir özelliğe sahip değil daha acıdır. Bu sebeple tek başına tüketemeyenler için tahinle tüketimi önerilmektedir.

Ülkemizde Mersin ilinde çokça üretilmektedir. Andız pekmezi alternatif tıp uzmanları tarafından önerilen doğal bir takviye besindir. Özellikle kansızlık sorunu yaşayan kişiler için alternatif olarak tüketimi önerilmektedir. Böylece kansızlığa en iyi çözüm sağlanmış olacaktır.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Andız pekmezinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur yüksek yerlerde yetişen çam ağacı meyvesi olan andızın işlem görmesi sonucu andız pekmezi elde edilir. Diğer pekmezlere göre daha acı bir yapısı olan andız pekmezi son derece faydalıdır ve andız pekmezinin faydaları saymakla bitmez.         
 
Andız pekmezinin faydaları nelerdir;

- İçerdiği yağ asitleri sayesinde antioksidan görevi görür. Bu etki üst solunum yolları hastalıklarında yaşanan nezle ve grip gibi özellikle kışın yaşanan hastalıklara iyi gelir. Balgam da bulunan iltihabında söker. Böylece kişiyi rahatsız eden bir durumdan kurtulmasını sağlar.
- Andız pekmezinin diğer bir faydası ise eklem romatizma ve kemik hastalıklarına iyi gelmesidir.
- Romatizmal hastalıkların neden olduğu ağrıların şiddetinde azalma sağlar. Andız pekmezi aynı zamanda romatizmal hastalıkların da ilerlemesini engellemektedir.
- Antioksidan özelliği sayesinde ağız içi yaralarına da fayda sağlayan andız pekmezi ağız yaraları için kullanımı ise bir kaşık andız pekmezinin yarım bardak ılık su ile karıştırılması ve gargara yapması şeklinde uygulanmaktadır.
- İdrar yolu enfeksiyonunu önleyen andız pekmezi kolayca tuvalete çıkmayı destekleyen bir özelliğe sahiptir. Böylece idrara çıkma sorununu ortadan kaldırır.
- Büyük tuvaletin yapımını da kolaylaştıran andız pekmezi bağırsaklardaki parazitleri azaltarak rahat dışkılama işlemi de sağlar.
- Andız pekmezi düzenli tüketimde basur ve ishal gibi durumların yaşanması ihtimalinde azaltır.
- Vücutta bulunan toksinleri atmak amacıyla karaciğere yardım eden andız pekmezi ayrıca kanı temizleyerek damar yollarını da açar. Böylece kalp damar tıkanıklıkları ile ortaya çıkan kalp krizi riskini de azaltır.
- Böbrek taşlarının düşürülmesinde de andız pekmezinin oldukça etkisi vardır.
- Andız pekmezi vücutta çıkan çıban gibi yaralara da sürüldüğünde yaraları iyileştirdiği kabul edilmektedir.

Andız Pekmezi Nasıl Tüketilir?

Andız pekmezinin birçok farklı şekilde tüketimi mevcuttur. Andız pekmezinin her sabah kahvaltıda bir yemek kaşığı kadar tüketilmesi kısa sürede kişinin fayda görmesini sağlayan bir durumdur. Aynı zamanda tahin ile karıştırılarak da tüketimi sağlanabilir. Böylece acı bir tadı olan andız pekmezinin acı tadı yumuşatılmış olur. Pekmezin tüketimi kolaylaşır. Özellikle ağız yaraları için andız pekmezinin ılık su ile karıştırılarak içilmesi veya ağızda gargara yapılması da oldukça faydalı bir durumdur.

Andız Pekmezinin Yan Etkileri Nelerdir?

Her ürünün tüketilmesi gibi andız pekmezinin de tüketiminin fazla olması yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu sebeple andız pekmezinin tüketiminde de oldukça dikkatli olmak gerekir.
- Pekmezin fazla tüketilmesi kilo artışını tetikler.
- Aynı zamanda şeker hastalığının da artmasına neden olabilir. Bu sebeple şeker hastalarının andız pekmezi tüketmeden önce bir uzmana başvurulması gerekir.
- Andız pekmezi diğer pekmezleri göre daha yoğun bir yapıda olduğu için fazla tüketilmesi mideyi rahatsız edici özelliğe sahiptir.
- Hamilelerin de fazla tüketmesi özellikle kilo artışını tetiklemesinden dolayı doktora başvurarak onay almasında fayda vardır.

Böylece çok faydası bulunan andız pekmezi için fazla tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.
Bilgi ve danışma hattı: +90 422 321 99 60
Bilgi ve danışma hattı: +90 422 321 99 60
İçeriğe dön